Közös vacsorával a drogok ellen

2010. 10. 04.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Minden szülő retteg attól, hogy csemetéje rossz útra téved. Alkoholt, dohánytermékeket vagy esetleg drogokat próbál ki. A Time magazin utánajárt, hogy milyen új, a dorgálásnál könnyebb és hatékonyabb módszerek léteznek, hogy gyerekünket megóvjuk a káros szenvedélyektől és az elkallódástól. A kutatás eredménye megdöbbentő: a családi vacsora a megoldás!

Az Egyesült Államokban a napokban rendezték meg a nemzetközi Családi Napot, melynek keretein belül nyilvánosságra hozták az új kutatások eredményeit. A Columbia Egyetemen működő CASA (National Center on Addiction and Substance Abuse – Függőséget és anyagokkal való visszaélést vizsgáló központ) által kiadott statisztika alapján azok a tinédzserek, akik rendszertelenül esznek együtt a szüleikkel (kevesebb, mint háromszor hetente), kétszer olyan eséllyel nyilatkozzák, hogy a jövőben ki fogják próbálni a drogokat, mint azok, akikkel legalább heti ötször együtt étkeznek a szüleik. Ugyanezek a tinik kétszer olyan gyakorisággal próbálták ki a dohányzást, az alkoholt, és másfélszer annyi eséllyel fogyasztottak már marihuánát.

A dolog mögött az állhat, hogy a közös étkezések alatt a tinik könnyebben megnyílnak, jobban érzik a szülők törődését, mintha csak „ledarálnák” nekik az alkohol és a drogok veszélyeit az iskolában. Ha a család együtt tud étkezni legalább egyszer egy nap, a gyerekek akkor sem érzik elhanyagolva magukat, ha a szülő esetleg sokat dolgozik, és kevesebb időt tud a gyerek lelkivilágának szentelni, mint szeretne.

Az adatok a CASA éves tinédzserekről szóló felméréséből származnak, amelyben idén 1055 tizenkét és tizenhét év közötti fiatalt, és a szüleik közül 456-ot interjúvoltak meg az interneten keresztül. Köztudott, hogy a szakértők és sok szülő is fontosnak tartja a közös családi étkezéseket. Idén (első alkalommal) a kutatók úgy határoztak, hogy megkérdezik erről a tiniket is, hogy számukra mennyire fontos, hogy együtt étkezzenek a családjukkal.

Bár a tinikről azt gondolnánk, hogy a szüleikkel való együttlét sem érdekli jobban őket, mint a szobájuk tisztántartása, 72%-uk mégis azt nyilatkozta, hogy a szüleikkel közös vacsorák eléggé vagy nagyon fontosak. Ennek ellenére csak 60%-uk válaszolta, hogy legalább hetente ötször együtt eszik a család. Kathleen Ferrigno, a CASA marketingigazgatója szerint „A gyerekek várják ezeket a napi szertartásokat.” A bensőséges hangulat ugyanis megtöri a tinik lázadó hozzáállását, és úgy érzik, végre rájuk figyelnek.

Nem kell a vacsoraidőt mindenáron betartatni. Az a fontos, hogy együtt étkezzen a család vagy legalább  pár órát töltsön együtt valamilyen közös, otthoni elfoglaltsággal. „Érthető, hogy néha mindkét szülő dolgozik, és nem tudják megoldani” - mondja Ferringo -, „ez a szülői elkötelezettségről szól.” Ha a gyerekünk azt látja, hogy még a milliónyi teendőnk ellenére is szakítunk rá néha időt, nem érzi magát olyan elhagyatottnak, ez az általános közérzetére is kihat, és sokkal kiegyensúlyozottabban kezeli a saját életében fellépő problémákat. Nem nyúl egyből a könnyű felejtést kínáló veszélyes szerek után. A heti háromnál kevesebbszer a szüleikkel együtt vacsorázók kétszer annyian szereznek be rendszeresen marihuánát vagy receptre beszerezhető gyógyszereket, mint a családdal napi ötnél többször együtt vacsorázók. Ugyanígy nagyobb eséllyel vannak az ilyen gyerekeknek ismerőseik, akik LSD-t, kokaint, ecstasyt, metamfetamint vagy heroint használnak, és így ezen drogok kipróbálásának esélye is megnő. Ami ugyanilyen fontos: azok a gyerekek, akikkel többet étkeznek együtt a szülők, háromszor nagyobb eséllyel vallják úgy, hogy jó a kapcsolatuk a szüleikkel.

Az absztinens tinik többsége a rendszeres családi étkezéseknek tudja be, hogy nem iszik vagy dohányzik. Minél gyakoribbak a közös vacsorák, a tinédzserek annál könnyebben mondják el, mi történik velük. A kutatók azt javasolják, hogy ha nem is tudjuk kivitelezni a családi vacsorákat minden nap, igyekezzünk úgy alakítani napirendünket, hogy legalább heti 3-4 alkalommal együtt együnk vagy együtt szórakozzunk a családunkkal. Érdemes olyan elfoglaltságot választani, mely megköveteli a kommunikációt. Ez is előrébb lendítheti a szülő-gyerek kapcsolatot.



Szerző

donna.hu



Scroll to Top