Környezetünkben mérgek, ártalmas anyagok a táplálékban, rossz étkezési szokások, túl sok alkohol... Testünk egyetlen szervét sem kezeljük annyira mostohán, mint a májunkat, annak ellenére, hogy egészségünk szempontjából ez az egyik legfontosabb szervünk. Legfőbb ideje tehát, hogy törődjünk vele és védjük májunkat.
Hogyan tegyük ezt? Állítsuk át életvitelünket, étkezzünk helyesen.
Fáradtnak érzed magad? Legyőzöttnek? Hajlamos vagy a zavaros gondolatokra? Közben semmi okot nem találsz, hogy rossz hangulatod legyen? Ilyenkor a májra kell gyanakodni.
Elevenek, fittek és életvidámak csak akkor tudunk lenni, ha a májunk egészséges. Annyi mindent érzünk a testünkben. Ha nem jól működik az emésztésünk, ha a szívünk gyorsan dobog, ha szúró fájdalmak kínoznak bennünket a hátunkban, a fejünkben.
Ha azonban a májunk, a szervünk egyik központja beteg vagy zavarokat mutat, ezt gyakran nem tudjuk, mert a beteg máj nem fáj. Ezért senkinek sem jut eszébe, hogy rossz hangulata, a szomorúsága esetleg egy zavart máj jelzése lehet.
Májunk türelmes és belátó, hosszú ideig megbocsát sok bűnt, a sok zsírfogyasztást, a sok evést és a sok alkoholt is. Megvan az a képessége, hogy önmagát gyógyítsa. A máj mérgeket és káros anyagokat szűr ki a táplálékból, epesavat termel az emésztéshez, vitaminokat tárol, hormonokat termel és szabályozza az energiaháztartásunkat.
Ahhoz, hogy mindezt jól tudja végezni, segítenünk kell neki, ápolnunk kellene a májunkat is.
Közülünk legtöbben a hideg évszakban zsírosabban, kiadósabban étkezik, túl sok alkoholt iszik, és az egészségi állapot javítása miatt gyakran több gyógyszert is vesz be.
Mindez nagy terhelést jelent a máj számára, amely kémiai laborként és méregtelenítő központként igyekszik a káros anyagokat és mérgeket gyorsan eltávolítani vagy semlegesíteni. Ezért különösen a hideg évszakban való átmenet idején fontos májunknak segíteni, új erőt adni neki, hogy továbbra is tudjon dolgozni.
A Máriatövis anyagai védik a máj sejtjeit, és segítik a regenerációját. Ezt a benne található silymarin végzi. Aktiválja a májsejtek fejlődését és megakadályozza, hogy a károsodott májsejtek a szövetekben javíthatatlanná váljanak. A máj erősítésével a máriatövis javítja a teljes emésztést.
Igyunk máriatövisből készült teát. Új erőt adhatunk a májunknak az által is, hogy ha a zsálya anyagait eljuttatjuk hozzá. Igyunk egy hétig naponta fél liter zsályateát. Ezt speciális módon készítjük: fél liter hideg vízben másfél evőkanál szárított zsályalevelet három percig felfőzünk. Vigyázzunk, mert nagyon habzik. Ezután szűrjük le, tegyük termoszba, és egész napra elosztva igyuk langyosan.
Az articsóka egy különösen fontos és értékes növény májunk számára. Védőfunkciója van a májsejtekre. A benne található cynarin és cynaridin, valamint más flavonoidok lekötik a sejtekre ártalmas anyagokat, az úgynevezett szabad gyököket, és felerősítik az epe folyását, amennyiben a májsejteket ösztönzik a fokozott epetermelésre és a károsodott májsejteket regenerálni tudja.
Az articsóka levével végezhetünk egy kúrát a májunk védelme érdekében. De használhatunk articsókakészítményeket, kapszula formájában is ehetjük.
Az orvosok már évekkel ezelőtt nagy sikereket értek el az articsóka kezelésekkel. Megelőző szerepe is van, ha az étrendünkbe rendszeresen bevezetjük az articsókát, jót teszünk vele a májunknak.
Végezhetünk articsókalé-kúrát is. Naponta háromszor két evőkanál friss növény levét keverjük el egy kis vízzel, és fogyasszuk egy hétig.
A szénavirág-pakolás is hasznos. Két maréknyi szénavirágot két liter forró vízzel öntsünk le, hagyjuk állni 15 percig, és szűrjük le. Lenvásznat áztassunk bele, nyomkodjuk ki, és tegyük a hasunkra. Borítsuk be gyapjúkendővel és takarózzunk be. A pórusokon keresztül a mérgeket a bőrből kivonja. Ideális egy máriatövistea-kúrával kombinálni.
Vegyünk kádfürdőt szénavirágfőzetből, 10 percen át 38 C-fokos vízben. Utána mossuk le a hasunkat a májunk tájékán 42 fokos vízzel, töröljük szárazra, és feküdjünk ágyba egy órára.
Naponta egyszer-kétszer 30 percre ellazulva feküdjünk le hanyatt, ezáltal a májunk vérellátását serkentjük. Ez aktiválja a méregtelenítést.
Van egy akupresszúrás pont a máj stimulálására. Mindkét kezünk ujjait egymásba kulcsoljuk, ebben az állásban dörzsöljük a tenyereinket össze, amíg fel nem melegednek. Innen az energiapályákon közvetlen kapcsolat vezet a májunkhoz.
Lélegezzünk hússzor mélyen a szabad levegőben. Az oxigén aktiválja a májunkat és fokozza a méregtelenítési folyamatot.
Belélegzésnél emeljük oldalra a karjainkat, tágítsuk a mellkasunkat, kilélegzésnél engedjük le a karjainkat.
A nevetés is javítja a májfunkciót. Ha tudunk tiszta szívből nevetni, és lelkileg jó állapotban vagyunk, akkor tudhatjuk, hogy egészséges a májunk, és zavartalanul tud nekünk dolgozni.