Másként, ha fiú, másként, ha lány

2009. 11. 09.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Minden gyermek más és más, de a kutatások szerint az alábbi kis összefoglaló a nagy többségében igaznak mondható a fiúk és lányok különbségeit illetően. A világ a két nem számára nem ugyanolyan és ez már csecsemő korban észrevehető. A lányok ilyenkor érzékenyebbek az érintésre, könnyebben megnyugtathatók egy ismerős dallammal, dúdolással vagy csak spontán beszéddel. Míg ők a érzékenyebbek a fájdalomra, a kényelmetlen ingerekre (például, ha a pelus tele van), addig a fiúk a határozottabb ingerekre reagálnak sírással, jelzéssel. A fiúknál az ébren töltött idő is általában hosszabb, sokkal tevékenyebbek, mozgékonyabbak.

Amikor eljön az első lépések megtételének kora, már a kötődéseket illetően is felfedezhetünk jelentős eltéréseket. A lányok sokkal jobban kötődnek a személyekhez, anyukához, apukához, mamához, tatához, a fiúk viszont a kedvenc kisautóhoz és plüsskutyushoz ragaszkodnak jobban: tárgyakhoz kötődnek. Bár a kislányok bátortalanabbak, de mégis sokkal hamarabb elkezdenek beszélni hímnemű társaiknál. A kisfiúk bátrabbak minden tekintetben, sokkal nagyobb kihívások elé néznek, hiszen felfedezési kedvüket minden áron ki akarják aknázni. Apa után másznak a létrán, leugranak a lépcsőről, kevésbé érzik a veszélyt, messzebbre merészkednek. Sokkal több apró baleset éri őket az örökös kalandokba keveredés miatt, de mégis ritkábban keresnek vigasztalást. Talán e miatt is kezdenek bele később a csevegésbe, hiszen mindig le vannak foglalva a tárgyak megismerésével, ezek sokkal jobban lekötik a figyelmét.

Az óvodás korú gyerkőcöknél nagyon fontos a játék, ők már egymással is játszanak, de mint ahogy már a fentieket elolvasva rájöhettünk, ezt is máshogyan. A lányoknál a legfontosabb játéktéma az otthon, a barátság, az érzelem, míg a fiúknál a „hogyan működik” és a „mi lehet a belsejében” játékok a legdominánsabbak. Előszeretettel szerelnek, kalapácsolnak, megfigyelnek, de nem lehet annyira bevonni őket a „papás-mamás” játékokba. A mókázás  számukra nagyobb térigényű dolog, élénkebb, impulzívabb. Az új társakat nehezebben fogadják be, előtérbe kerül a versengés. A kislányok könnyebben ismerkednek, még a náluk kisebbeket is könnyebben elfogadják, befogadják. Többször játszanak egy helyben, közösen, úgy, hogy mindenki sorra kerüljön. Osztozni tudnak a szerepeken, engedékenyebbek, közöttük nem dominál a verseny.

Iskolás korban a lányok szintén fejlettebbnek mondhatók, hiszen a beszéd tanuláshoz hasonlóan itt is könnyebben boldogulnak. Gyorsabban tanulnak meg olvasni, sokkal jobban képesek a tanárra figyelni, koncentrálni, fontos szerepet tölt be náluk a beszéd kérdése. Nem csak ők közlékenyebbek, de leköti őket a beszéd hallgatása, így az oktatók előadása is. A fiúk számára nehéz a fegyelem betartása, lassabban tanulnak meg olvasni. A verbalitás számukra nehezebb terület, így sokkal több dislexiás kerül ki a fiúk táborából, többet nyilvánítanak közülük hiperaktívvá, talán azért mert ezeket a különbségeket a két nem között nem mindenki ismeri, nem mindenki képes nagyobb türelemmel és kitartással kezelni a helyzetet. Több esetben az izgágább, mozgékonyabb, nehezebben összpontosító gyerekeknek, csak másmilyen bánásmódra lenne szükségük, másmilyen figyelemre és megoldódna a kialakult probléma. A másik oldalról nézve azonban nehéz felismerni és megkülönböztetni a „más igényt” a betegségtől. A túlterhelt pedagógusok általában nem képesek egy-egy gyerekre nagyobb figyelmet szentelni, így marad a megbélyegzés: hiperaktív.

Felnőve már szinte minden kiegyenlítődik a két nem között, ekkor csupán  apró eltérés tapasztalható. A nők verbalitása fejlettebb lesz, míg a férfiaknál a tájékozódás képessége és a térérzekelés erősödik jobban. A vizualitásban nagyjából azonosak az arányok mindkét nemnél, hajszálnyival vezetnek csak ebben a férfiak.

Felismerve ezeket a különbségeket, talán könnyebben megérthetjük gyermekeink lelkét, érzéseit, egy-egy szituációban adott válaszát, reakcióit. Hasznos lehet e szempontból is megismerni a fiúkat és lányokat, hiszen sokat segíthetünk nekik, akár tanulás, akár játék területén.

Képek forrása: flickr.com

Olvass még több érdekes cikket a gyereknevelésről, az anyuci.hu oldalunkon!



Szerző

donna.hu



Scroll to Top