Első pillanatban azt gondolhatnánk, hogy az ásványi anyagok és a nyomelemek mind egészségesek. Ez tévedés. Erős mérgek is találhatók közöttük. Csak semmi pánik: ez drámaian hangzik, de valójában nem az. Tudnunk kell, hogy igen kis mennyiségben vagy nyomokban – innen a név: nyomelemek – ezek az anyagok életfontosságúak, építőkövei a vérsejteknek, a hormonoknak, a fogaknak, a bőrnek és a csontozatnak. Nagy mennyiségben minden esetben fennáll a mérgezés veszélye.
Szükségünk van „mérgekre” magunkban. Mivel ezek nagyobb mennyiségben veszélyessé, ártalmassá válnak, nem szabad könnyelműen kapszulákhoz, tablettákhoz fordulnunk, melyek azt a veszélyt hordozzák magukban, hogy túl nagy mennyiségben vegyük magunkhoz ezeket az anyagokat. Nagyon fontos az is, hogy ne egyoldalúan, hanem változatosan táplálkozzunk. Ezáltal megkaphatjuk a megfelelő mennyiséget ezekből az ásványi anyagokból és nyomelemekből.
Régi krimikben, mint amilyen a híres „Arzén és Levendula”, az Arzén áll a középpontban. Pár grammos adagja halált okoz. Alacsony dózisban adagolva a 17. és 18. Században nehéz munkát végzőknek adták, hogy bírják a megterhelést. Nagyon kis mennyiségben adva a szifiliszt is gyógyították vele. Ma tudjuk, hogy az arzén az izmokban, csontokban, vesékben és a tüdőben is megtalálható. A szükséges mennyiséget szinte minden étellel és itallal megkapjuk, mindenütt kimutatható.
A Cink fontos nyomelem a potencia, a jó kedélyállapot, az egészséges bőr és az immunrendszer számára. Csontozatunkban és hajunkban is megtalálható. Cink nélkül nem éreznénk az ízeket, nem tudnánk sejtjeinket felépíteni, sebeink is nehezen gyógyulnának. Túladagolva szintén méregként viselkedik.
Az Urán radioaktív fémes elem. Megtalálható a talajban, a vízben és a levegőben. Nyomokban szinte minden élelmiszerben és italban megtalálható. A túlzott mennyiségű Urántól az egészséges szervezet meg tud szabadulni.
Egyike a legmérgezőbb nehézfémeknek a Tallium. Régebben patkányméregként használták, valamint rovarirtópor és spray előállítására. Az emberi testben megtalálható a vesékben, a bőrben, a hajban, a körmökben és a májban. A levegőből és az élelmiszerekből vesszük fel. Tudnunk kell azt is azonban, hogy már kis mennyiségben is hajhullást okoz, 800 mg halált okoz.
A Szelén egy olyan nyomelem, amely immunrendszerünket erősíti. Sok tudós hangsúlyozza, hogy kis mennyiségű szelénnek rák elleni védő hatása van. Korpásodás elleni samponok, és bőrbetegségek elleni gyógyszerek is tartalmazzák. A veséknek, májnak, vérnek, és a hajnak van rá szüksége. Szelént találhatunk teljes őrlésű lisztből készült termékekben, húsban, májban, diófélékben. Nagyobb mennyiségben szintén mérgező, első jele a fellépő hajhullás, így nem ajánlatos táplálék-kiegészítőként nagyobb adagban fogyasztani.
Általánosan ismert a Szilícium, a természetben kvarckristály formájában fordul elő. Fontos a bőr, a haj, a körmök és a csontozat számára. A csontokba a kalcium csak D-vitamin és szilícium segítségével tud optimálisan beépülni. Nagy mennyiségű szilícium-mérgezéshez vezethet. Elsősorban, ha szilíciumban gazdag port lélegzünk be, a légutak károsodnak. A szükséges mennyiségű szilíciumot banán és teljes őrlésű lisztből készült kenyér fogyasztásával juttathatjuk szervezetünkbe.
A Lítium egy ezüstszínű, fehéres fém, melyet Görögországban fedeztek fel kövekben. Lithos görögül követ jelent, innen kapta a nevét. A gyógyászatban már régóta gyógyszerként használják súlyos és mániákus depresszió ellen. Szervezetünk a nyirokcsomókban, a tüdőben, a májban és az agyban tárolja. Itt fontos feladatokat lát el. Nagyon kevés lítium az ivóvízben véd a rossz hangulatoktól és a negatív gondolkodástól. Nagyobb mennyiségben ez is mérgező.
A Nikkel-t érmék, gombok, és ékszer előállítására használják. Ebben a formájában sok embernél heves reakciókat vált ki a bőrfelületeken és beteggé tesz. Testünkben ezzel szemben fontos feladatokat lát el tüdőnkben, májunkban és vesénkben. A hormonok termelésében és az anyagcserében van szerepe. Megtalálhatjuk igen kis mennyiségben a kakaóban, tealevélben, diófélékben és majdnem mindegyik hüvelyesben.
A Foszfor egy világító elem, korábban gyufák gyártásánál használták fel. Ez nem volt veszélytelen, sokan kaptak mérgezést a gyufafejek érintése révén. Szervezetünkben a foszfor a csontokban, fogakban, izmokban, az agyban és a vérben található meg. Halfélékben, mint a lazac, tonhal, a májban, a tojásban és a sajtban fordul elő, egészségünk számára igen fontos. Túlzott bevitele ennek is mérgezést okoz.