Állandó feszültség, ha az egyik problémán túl vagyunk, rögtön jön helyette kettő is, amin elszoronghatunk. Kisebb-nagyobb mértékben mindannyiunkra hat, ha maga alá gyűr minket, annak számos nemkívánatos hatása van. Itt és most nem kezdjük el boncolgatni őket, csupán azt tekintjük át röviden és tömören, bőrünk hogyan reagálhat a hosszan tartó akut stresszre.
#1: Csúnya, viszkető kiütések
Bőrünk külső rétegének (epidermisz), a felhámnak a sejtjei egymáson fekszenek, szorosan illeszkedve a mellettük lévő sejtekhez, erős védőréteget alkotva a baktériumok és egyéb kórokozók ellen. Hosszan tartó stressz hatására ez a védőpajzs meggyengülhet. Az epidermiszt felépítő sejtek összezsugorodnak, a köztük lévő lipidek pedig elpárolognak, aminek a következtében a bőrön apró repedések keletkeznek, melyeken keresztül a kórokozók immár könnyedén bejutnak a bőr mélyebb rétegeibe. Itt fehérjét bocsátanak ki magukból, ami működésbe hozza az immunrendszert, ami gyakorta ekcéma és pikkelysömör kialakulásához vezet.
#2: Súlyosbodó akné
A Stanford Egyetem munkatársai 22 diák bőrét vették górcső alá a vizsgaidőszakban. Azt találták, hogy a nyugodtabbak bőre szebb maradt, mint izgulósabb társaiké. Utóbbiak aknés tünetei súlyosbodtak.
#3: Bőrrák
A Johns Hopkins Egyetem egereken végzett kutatásainak eredményei arra engednek következtetni, hogy a stressz gyorsító faktorként hat a bőrrák kialakulásában. A Yale tudósainak a vizsgálódásai pedig azt állapították meg, hogy a bőrrákban szenvedők között arányaiban többen vannak, akik a betegség kialakulása előtti években folyamatosan erős stresszhatásnak voltak kitéve, mint azok között, akiknél nem jelent meg ez a veszélyes kór.
#4: Egyszerű sömör
A stressz gyengíti az immunrendszert, így a huzamosabb ideig nagy nyomás alatt élőknél megjelenhet egyszerű sömör (herpes simplex), övsömör vagy vírusos szemölcs is.
#5: Idő előtti ráncosodás
Mikor aggódunk, szorongunk, stresszelünk, önkéntelenül is ráncoljuk a homlokunkat. Az ilyenkor megjelenő ráncok ekkor még úgynevezett dinamikus ráncok, azaz nem maradandóak. Ám a túl sok homlokráncolás egy idő után megtöri a bőrt, és a ránc statikussá válik, azaz többé már nem tudjuk letörölni arcunkról. A ráncosodást senki se kerülheti el – csak az nem mindegy, hogy milyen idős korunkban jelennek meg az első mély „barázdák” az arcunkon.
#6: Bőrszárazság
A stressz csökkenti a bőr lipid védőrétegét, aminek a következtében annak csökken a víztartalma és így kiszárad.
#7: Fakó, matt bőr
Krónikus stressz hatására az új bőrsejteknek tovább tart, míg a hám felszínére jutnak. Később is hámlanak le. Ez ahhoz vezet, hogy a bőr felszínén felhalmozódnak az elhalt hámsejtek, amitől az fakó, fénytelen, matt lesz, nem egészségesen ragyogó.