Létezik a Földön 800 kilométer, ami a lélekhez vezet. Akik elindulnak rajta, keresnek valamit: kalandot, felfedezést, de legtöbbször önmagukat és kérdésekre választ. Nem pusztán egy kirándulás, nem csak egy túra, sokkal több annál. Az út pora életeket, tanulságokat rejt…
A Szent Jakab-út vagy spanyol nevén Camino de Santiago (El Camino) középkori zarándokút, mely Santiago de Compostelába vezet, ahol a helyi székesegyházban idősebb Szent Jakab apostol földi maradványait őrzik. Az idáig vezető utat ma már nem csak azok az emberek járják végig, akik magukat kifejezetten vallásosnak tartják. Azok is ellátogatnak ide, akik a városi forgatag és a modern világ velejárói elől elmenekülni vágynak, és elcsendesítve elméjük zajos zakatolását a megnyugvást és önmagukat keresik. Az 1980-as évektől kezdve a világ minden tájáról érkeznek ide emberek. Az ezredfordulón még évente ötvenezren, míg 2004-ben már évi 180 ezren hagyták lábnyomukat a Caminon.
A UNESCO Világörökség részét képező útnak több vonala is ismert (ezüst, angol, Jakab, északi stb.), mindegyikben közös, hogy Santiago de Compostela városába vezet. Nem titok: végigjárni igen nehéz és embert próbáló feladat, de egy életre szóló élményt nyújt. A zarándokúthoz térkép ugyan jól jön, de nem feltétlenül szükséges, hiszen sárga nyilakkal és a Szent Jakab-út jelképének számító fésűkagyló motívummal útba igazítást kapunk.
Az El Camino legnépszerűbb útja a Saint-Jean-Pied-de-Port-tól induló, közel 800 km hosszú francia út, mely mielőtt célba ér, négy nagyobb spanyol várost is érint: Pamplonát, Logronot, Burgost és Leónt. A csodálatos táj mellett számos látnivalót is megtekinthetnek itt a zarándokok, bár jellemzően ennek csak töredékére van erejük.
Pamplonának közel 200 ezer lakosa van és leginkább a bikafuttatásairól híres, mi mégis a székesegyház épületét emelnénk ki a látnivalók közül, mely 1397 és 1530 között épült gótikus stílusban. A város folyója, az Arga mentén számos gyönyörű parkon keresztül vezet az út, de mindenképpen említést érdemel az itt található citadella is, melynek belsejében csodás kertek bújnak meg.
Logrono híres borának, a Riojának kortyolgatása közben a város gasztronómiai különlegességéről is meggyőződhetünk. Az igazi életre, a nyüzsgő forgatagra és a szórakozásra vágyók inkább éjszaka látogassanak a városba, nappal pedig a hatalmas zöldellő parkokat és a számtalan történelmi épületet tekintsék meg. Mivel Lagrano már a római korban is létezett, így erre bőven van lehetőség, csakúgy, mint a templomok és a székesegyház megtekintésére.
Aki eléri Burgos városát, a Francia út csaknem felét már maga mögött tudhatja. Itt a látnivalókat főleg az egyházi épületek teszik ki, melyek csodálatos részletességgel tárulnak a kíváncsi szemek elé. A 174 ezer lakost számláló Burgosban a Szűz Mária katedrális a leghíresebb, mely a Világörökség részének számít.
León városától még 350 km van hátra Santiago de Composteláig. A táj szépsége magával ragadó, hiszen a települést gyümölcsöskertek, erdők, mezők veszik körül. Az út során talán itt kóstolhatják meg a zarándokok a legkülönlegesebb ételeket, melyeket helyi specialitásként tesznek asztalra és már a nevük is ámulatba ejtően ízes: cecina, morchilla, botillo.
A hosszú elmélkedéssel és próbatétellel fűszerezett út Santiago de Compostelában zárul. A csodálatos helyen végre kipihenheti magát a zarándok és fáradt lábairól lekerülhet a bakancs. A 2000-ben Európa kulturális fővárosának kikiáltott település már a római korban is virágzott. Legnagyobb látványossága a székesegyház, melynek oltára alatt állítólag idősebb Szent Jakabnak, Jézus egyik apostolának teste nyugszik.
Az út körülbelül 28-30 napot és a lábainkat veszi főleg igénybe, viszont akiben ott lüktet a belső késztetés, hogy végigjárja, ne késlekedjen szervezésbe kezdeni. Csodálatos élményben lehet része, és bátran kijelentheti: "boldog az ember, akinek ereje benned gyökerezik, s akinek szíve zarándokútra készül."