Kultúránkhoz hozzátartoznak a különféle ünnepek, világnapok és ismeretük tükrében szimpátiánkat is kimutathatjuk egy-egy témával kapcsolatban. Annak ellenére, hogy csak kevés világnapról tudjuk, hogy létezik, szinte az év minden napjára jut legalább egy megemlékezés. Az április hó sem kivétel ez alól, tekintsük át, miről is emlékeznek meg világszerte az elkövetkező hetekben.
Április 2. az Autizmus Világnapja. 2008-tól kezdődően április 2-át az ENSZ az Autizmus Világnapjává nyilvánította, ezzel próbálva ráirányítani a világ figyelmét az autista emberek hétköznapjaira. Az autistáknak problémájuk van az emberi kapcsolatok kialakításával, és mások érzéseit sem érzékelik megfelelően. Ezen a napon van még a Gyermekkönyvek Nemzetközi Napja is, amit 1967 óta tartanak világszerte. Célja, hogy a gyermekekkel megszerettessék az olvasást, a könyveket. Minden évben más-más ország vállalja az eseménysorozat szponzorálását, Magyarország például 2001-ben.
Április 7. az Egészségügyi Világnap. 1948. április 7-én az ENSZ szakosított intézményeként megkezdte működését az Egészségügyi Világszervezet, melynek célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása.
Április 8. az Emberszeretet Világnapja. Pontosan nem lehet tudni, ki, illetve milyen esemény indította el az ünnepet. Fő célja, hogy egy kicsivel több időt szenteljünk az embereknek, legyünk türelmesebbek, és foglalkozzunk embertársainkkal.
Április 10. a Nemzetközi Rákellenes Nap. A Magyar Rák Liga 1993-tól minden évben Nemzeti Rákellenes Napot szervez április 10-én dr. Doblinger Gyula egyetemi tanár születésnapján, aki 1902-ben megalakította az első Országos Rákbizottságot. Célja, hogy a társadalom minden rétegét bevonják a rák elleni küzdelembe, felébresszék a felelősséget önmagunkért.
Április 11. a Parkinson-kór Világnapja. 1997 óta április 11-én tartják világszerte a Parkinson-betegség Világnapját. Ugyanis 1755. április 11-én született James Parkinson angol orvos és természettudós, aki 1817-ben elsőként írta le a kór klinikai tünetegyüttesét.
Emellett nemzeti napunk a Magyar Költészet Napja. 1905. április 11-én született József Attila, és ennek emlékére 1964-től minden évben ezen a napon ünneplik a Költészet Napját.
Április 12. az Űrhajózás Napja. 1961. április 12-én a Szovjetunióban bocsátották földkörüli pályára a világ első embert szállító űrhajóját, fedélzetén Jurij Gagarin repülőőrnaggyal.
Április 14. a Könyvtárosok Világnapja. Az ALA és az IFLA szervezetek kezdeményezésére a The Campaign for the World's Libraries keretében könyvtáros egyesületek világszerte programokat szerveznek, reklámkampányt folytatnak, hogy felhívják a közvélemény figyelmét a könyvtárak és könyvtárosok nyújtotta értékekre.
Április 18. a Nemzetközi Műemléki Nap. Az UNESCO ICOMOS Szervezetének javaslatára nyilvánították április 18-át Nemzetközi Műemléki Nappá. Először 1984-ben ünnepelték. E napon főleg azokra a műemlékekre hívják fel a figyelmet, amelyek veszélyben vannak. Magyarország már a meghirdetés évében csatlakozott a kezdeményezéshez.
Április 22. a Föld Napja, ami környezetvédelmi akciónap világszerte. Társadalmi kezdeményezésre indult az Egyesült Államokból. Magyarországon 1990 óta rendezik meg. Célja, hogy tiltakozó akciókkal hívják fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.
Április 24. a Kísérleti Állatok Világnapja. Az állatvédők minden évben felhívják a figyelmet ezen a napon a laborállatok védelmének fontosságára, illetve arra, hogy a tudomány lehetőség szerint alkalmazzon élőlénybarát alternatívát. A laboratóriumi állatok száma ugyanis a világon évente eléri a 100 milliót.
Április utolsó vasárnapján van a Testvérvárosok Világnapja. 1957. április 28-án a franciaországi AIX-les Bois-ban megalakult a Testvérvárosok Világszövetsége. Ennek alapján minden év április utolsó vasárnapján ünnepeljük ezt a világnapot.
Április 26. a Szellemi Tulajdon Világnapja. Az ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) 26. ülésszakának határozata alapján április 26. a Szellemi Tulajdon Világnapja, amelyet először 2001. április 26-án ünnepeltünk meg.
Április 27. a Vakvezető Kutyák Világnapja. 1994. április 27-én ünnepelték meg először a Vakvezető Kutyák Világnapját. Az ötlet a Nagy-Britanniában működő Vakvezető Kutyakiképző Iskolák Világszövetségétől származik.
Április 28. a Munkahelyi Balesetek Gyásznapja. Világszerte évente több mint 200 ezer munkavállaló hal meg munkahelyi balesetekben. E napon a földkerekség több mint 70 országában emlékeztek meg a rossz munkakörülmények áldozatairól, sérültjeiről. Először 1996-ban tartották meg, Magyarországon 1997-ben.
Április 29. a Táncművészet Világnapja. A Nemzetközi Színházi Intézet 1981. évi madridi közgyűlésének kezdeményezésére 1982-ben ünnepelték először abból az alkalomból, hogy 1727-ben ezen a napon született Jean G. Noverre francia balett-táncos, az egyetemes táncművészet megújítója.
Áprilisban kerül sor a Holocaust Emléknapra is. Az emlékezés már túllépett Izrael határain és szerte a világban a fájdalom napja lett. A Gergely-naptár szerint minden évben más napra esik.
-TT-