Például a paradicsomot főzve is fogyaszthatjuk, és nyersen is ehetjük. A sárgarépa, karalábé bár elsősorban főzve kerül a tányérra, nyersen is ehető, sőt a gyerekek nagy része szívesen rágcsálja így, a levesből pedig félre kotorja. Ugyanez vonatkozik a káposztára is. A felsorolt főzelékfélék és más kerti vetemények értéke általában nyersen nagyobb, mint főzve. A főzési folyamattal, akármilyen rövid ideig tart is, nagy élettani értékű alkatrészek mennek tönkre.
Helyes, ha lehetőleg nemcsak hideg vízzel történik a zöldségek lemosása, hanem a nyersen is fogyasztásra kerülő anyagokat meleg vízben gondosan megmossuk, majd hideg vízzel leöblítjük. A zöldségek mosásakor a teljes felület gondosan megtisztítható legyen, tehát nem helyes a salátát, mint egész fejet megtisztítani, hanem a leveleket külön kell választanunk, és külön-külön kell megmosnunk. Azt is mondják, hogy a nyers ételek keményebbek, tehát nehezebben emészthetők, mint a főttek, ez részben igaz, ezért a főzetlen zöldség elrágcsálása mindenesetre gondosabb megrágását igényel. Ezt azonban inkább előnynek kell tekintenünk, sem mint hátránynak, hiszen a kiadós rágás a fogazat épségének egyik legfontosabb biztosítéka. A nyersen is fogyasztható kerti vetemények közé tartozik a zöldpaprika, a retek, és a zöldhagyma is. Így ezeket is a mennyiségükben nem korlátozandó élelmiszerek közé soroljuk. Ugyanígy ide soroljuk a céklasalátát, savanyú uborkát, savanyú paprikát, és a sült tököt. A gyermek étrendjének naponta legalább egy főzelékfélét tartalmaznia kell. Ez a legminimálisabb követelmény. Kívánatos, hogy naponta legalább kétféle főzeléket kapjon, ezek közül az egyik nyersen fogyasztható főzelékféle, illetve kerti vetemény legyen. Segítségül egy ideális étrendet mutatunk:
reggelire kaphat krémsajtos kenyeret retekkel, tízóraira gyümölcsöt, joghurtot, ebédre zöldbab főzeléket, vagy burgonya főzeléket, uzsonnára franciasalátát, vacsorára csirkemellet párolt kukoricával, brokkolival.
Kapcsolódó anyagok:
$$1504$$
$$1477$$
$$1412$$