A veszélyes kullancs

2010. 04. 03.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A kifejlett kullancs veszélyes háziállatainkra és persze ránk, emberekre is. A kullancs meglapul a fűben, bokrokban, csalitosokban, a fa lombjában. Szeret a fa tövében, korhadt fákban lenni, illetve szénaboglyákban és még számtalan árnyékos helyen. Rejtőzködik a napfény, a meleg és a szárazság elől. Csupán a kiszívott vér elegendő neki, hogy életben maradjon.

Csípése szinte fájdalommentes, gyakran észrevétlenül kerül az emberre, és az első pár órában többnyire nem okoz gondot. Viszont az idő múlásával egyre mélyebbre ássa magát a bőr alá, egészen addig, amíg el nem éri áldozata érrendszerét. A vérszívás megkezdése után négy órával a fertőzésveszély fokozottá válik. Ahogy megindul a gyomrában a véráramlás, úgy abban egyre jobban elszaporodnak a baktériumok, melyek bejutnak a nyálába és így az már fertőzővé válik.

A kullancscsípés megelőzése érdekében érdemes kerülni a már említett helyeket. Persze ez gyakran nem elegendő és nem is megoldható. Hatásosabb védelmet nyújt a tabletta, illetve a kullancsriasztó spray használata. A kettő kombinálásával még hatékonyabban lehet védekezni a kullancs terjesztette fertőzések ellen. A gyógyszeres kezeléskor a sok B-vitamint tartalmazó anyag a szervezetet átjárja, majd az izzadtságban is megjelenik. A kullancs számára kellemetlen illatot tartalmaznak ezek a szerek, ezért taszítják az állatot. A spray is azt az illatanyagot alkalmazza, amit a kullancs elkerül, így lehet hatásos védekezési forma. A legjobb, ha védőoltással védekezünk a kullancs által terjesztett kórokozók ellen. A kombinált használat pedig erősíti a védekezőképességet.

Ha kullancsot fedezünk fel magunkon, el kell távolítani minél hamarabb. Nem szabad semmilyen anyaggal bekenni, hisz ha a kullancs fuldokolni kezd, vagy nem jut levegőhöz, visszaöklendezheti a gyomrában lévő vért a fertőzéssel, vírussal egyetemben. Körömmel és csipesszel veszélyes lehet az eltávolítása, mert könnyen megnyomható a kullancs potroha, ennek pedig szintén visszaöklendezés lehet az eredménye. Léteznek külön erre a célra kialakított kullancscsipeszek, ebből nem árt biztos, ami biztos alapon beszerezni egyet.

Amit terjeszthet ez a kicsiny vérszívó, az nem más, mint az agyhártya- és agyvelőgyulladás, amelyek idegrendszeri gyulladással járó betegségek, vagyis az agy akut gyulladásai. Olyan antibiotikum nem létezik, ami tökéletes gyógyír lenne rá, különböző vakcinák léteznek, amelyek segíthetnek a leküzdésben. Minél korábban észleljük a tüneteket, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A vírus a kullancscsípés első fázisában azonnal bekerülhet a szervezetbe, nyílt seb esetén a vér- és nyirokkeringésbe is. A betegség egyhetes lappangással kezdődik, ezután láz, fejfájás, bágyadtság, fáradtságérzet alakulhat ki. A tünetek enyhülnek, de csak átmenetileg. Egy héttel később a központi idegrendszer megbetegedéséből fakadóan újabb tünetek lépnek fel. Sajnos a betegek 15-20%-a maradandó szövődményekkel épül fel.

Emellett a lyme borreliosis, azaz a LYME kór is könnyen elkapható a kis ízeltlábúaktól. Ez a bakteriális fertőzés ma már gyógyítható antibiotikummal, de a kúra akár évekig is eltarthat. Minél hamarabb fordul a beteg orvoshoz, annál rövidebb kezelés kell a gyógyuláshoz. A csípés után megjelenik a mérsékelt láz, izomfájdalom, nyirokcsomó-duzzanat, enyhe fejfájás torokfájdalommal vagy anélkül. Egyetlen diagnosztikus, más betegségeknél nem észlelhető tünete a lyme-folt, a körkörösen terjedő, kokárdaszerű bőrgyulladás, amelynek a közepén a görcse található.

Mindenesetre a legjobb megoldás, ha esélyt sem adunk az apró élősködőnek, hogy megfertőzzön minket. Legyen az gyógyszer, spray vagy oltás, a lényeg, hogy megfelelő védelmet nyújtson.

-TT-



Szerző

donna.hu



Scroll to Top