Hol dobog Európa szíve? A konkrét választ a kérdésre nehéz kapásból megválaszolni, legalábbis addig, míg nem láttuk Liechtensteint. Aki egyszer is ellátogat a törpeállamba, annak a válasz egyértelművé válik. Ez a csodaszép hely lüktető energiát és megnyugtató harmóniát egyaránt képes adni, mindamellett, hogy alig észrevehetően rejtőzik Európa nagy országai között, mint szív a mellkasban.
Liechtenstein Ausztria és Svájc között bújik meg a Rajna völgyében, ahol a fölé magasodó Alpok panorámája különleges meghittséget varázsol a tájnak. A „kicsi a bors, de erős” mondás Liechtensteinre több szempontból is igaz. A kb. 35.000 lakossal rendelkező, mindössze 160 km2 területű állam számos ténnyel alá tudja ezt támasztani. Egyrészről az ország bármely pontja jó minőségű betonútról elérhető, 250 km-nyi aszfaltozott út ellenében 90 km-nyi kerékpárút került kiépítésre. Másrészről egy kis adóparadicsomról, és a GDP/fő értékeket figyelembe véve a világ egyik leggazdagabb törpeállamáról beszélünk, ahol a termeléssel nem foglalkozó, csupán adózó vállalkozások a nemzeti jövedelem 30 százalékát teszik ki.
Európában itt a legalacsonyabb a munkanélküliség. Az országban közigazgatási egységet a főváros, Vaduz és mindössze 10 község alkot, melyek között a legnépesebb Schaan, 5747 lakossal. A lakosok háromnegyed része a hercegségen belül született, a fennmaradó részt pedig főleg a Svájcból, Ausztriából és Németországból érkezettek teszik ki. A maroknyi lakosság kegyeiért 30 mobiltársaság verseng, de ezenkívül az osztrák és svájci szolgáltatók hálózatai is jól használhatók. Liechtensteinben egyetlen országos televízió és rádió szolgáltató, és egyetlen kábeltelevíziós tévéadó van, ezenkívül pedig mindegyik település egy helyi adót is fenntart. A legnagyobb mennyiségben kiadott napilap közel 11 ezer példányban kerül nyomtatásra és jut el a háztartásokba.
Minden érdekessége és különcsége mellett azonban a turizmus az, ami a hercegség igazi mozgatórugójául szolgál. Népszerűsége nem véletlen, különlegessége pedig vitathatatlan. A Liechtensteini Fejedelemség bármelyik városában járunk, utcái barátságos, meghitt légkörrel invitálnak sétára. Turisztikai szempontból legnagyobb népszerűségnek a főváros örvend, ahol a látogatók bepillanthatnak a 12. századi, hegyoromra épült Vaduzi várkastély falai közé, sétát tehetnek az udvarában, de a Kormányzósági épület és a Vörös ház is érdekes látnivalónak bizonyul. A nevezetességek sorában kihagyhatatlan a csodálatosan díszített, neogót St. Florin székesegyház, illetve a Fejedelmi Ház megtekintése, ami jelenleg a világ egyik legtehetősebb családjának birtokában van. A XIX. századvégi német szecessziós hangulatú parlament és kormányépület is megér egy sétát, és ha már erre járunk, a Postamúzeumot se hagyjuk ki! A hercegség mai napig kiemelkedően jövedelmező bélyegkiadása miatt bélyegnagyhatalomnak számít, erről pedig különleges gyűjteménye egészen 1930-tól bizonyítékot is szolgáltat.
Ha a városnézés örömein és az alapvető nevezetességek megismerésén túljutunk, akkor pihenjünk meg egy percre, és kortyoljunk bele Vaduz legédesebb borába, majd merüljünk el a természet szépségében. A tavaszi tájtól, amikor ezer számra nyílnak a szabadban a hóvirágok, talán csak a tél szebb. A fehér, hófödte hegycsúcsok megnyugvást és varázslatos szépséget kölcsönöznek a tájnak, még a fagyos mínuszok ellenére is. A téli sportimádók ilyenkor a hercegségen belül a kb. 2000 méteres magasságban elterülő Malbunba és Stegbe veszik az irányt, ahol síléceket a lábra csatolva vagy szánkón ülve lehetnek részesei az aktív pihenésnek és mindeközben még a táj gyönyörűségével is töltekezhetnek.
Akit a leírás és a fantasztikus képek látványa nem győzött meg arról, hogy milyen apró csodákat rejt Európa, akkor vándorbotot vetve vállára látogassa meg személyesen ezt a kis országot és győződjön meg róla saját szemével. Garantáljuk, hogy nem fog csalódni!