Ausztriában kiállítás nyílt a mexikói festőnő, Frida Kahlo életéről és műveiből. A festőnőt akkor ismerte meg a világ, amikor életéről egy nagyszabású hollywoodi film készült Salma Hayek főszereplésével. A festőnő sikere azóta világszerte töretlen. A nőiség, a testi és a lelki fájdalom egyedi ábrázolásával korszakalkotóként vonult be a 20. századi festők közé.
A Bank Austria Kunstforumban szeptember elsején nyílt meg Kahlo műveiből készült kiállítás. Az esemény különlegessége, hogy a mexikói festőnő műveit szinte lehetetlen megtalálni Európában, ugyanis a képek jó része eredetileg magántulajdonban van Mexikóban és az Egyesült Államokban. Most viszont a két legnagyobb magángyűjtemény hozzájárulásával átfogó tárlat készült a műveiről és életéről. A tárlatot néhány hónappal ezelőtt igen nagy érdeklődéssel fogadták Berlinben, így az osztrák műterem is sok látogatóra számít. A kiállítás egészen december közepéig tart nyitva.
Élete: Frida Kahlo 1907-ben született Mexikóvárosban. Apai nagyszülei Magyarországról települtek át Németországba, Frida apja innen került el Mexikóba. Gyermekkorában bénulásos megbetegedés következtében a lába deformálódott. 1925-ben buszbalesetet szenvedett és emiatt sokáig ágyhoz kötve, gipszfűzőben feküdt: ekkor kezdte lefesteni rokonait. 1929-ben hozzáment a nála huszonegy évvel idősebb Diego Rivéra festőhöz. Házasságuk igen viharos volt. Frida szeretői közt olyan férfiakat találunk, mint Lev Trockij, aki Oroszországból hozzájuk menekült. 1948-ban beléptek férjével a Kommunista Pártba, és egy ideig éltek az Egyesült Államokban is. 1954 nyarán a festőnő súlyos tüdőgyulladást kapott és meghalt.
Kahlo kultikussá vált a mexikóiak szemében, olyannyira, hogy az ő és férje arcképét tervezik rányomtatni az új ötszázpezós bankjegyekre. Művészetének motorja egy súlyos fiatalkori buszbaleset volt, melyben Kahlonak megsérült a gerince és a medencéje, így nagyon hosszú ideig ágyhoz volt kötve. Ekkor kezdett el festeni. Művei fő témáját a fizikai megrázkódtatások adják: a 35 műtét, melyen át kellett esnie és a magánéleti viharok együttesen szolgáltattak témát. Férjével, a szintén ismert festő Diego Riverával igen hangos és zilált házasságban éltek, ez is megjelenik alkotásaiban. A fizikai megterhelések mellett a saját nőiségének és gyökereinek felfedezése is nagyon fontos volt számára. Képei egyedi látványvilágát a keresztény és a mexikói motívumok szürrealizmussal való keverése adja. A látványvilág szürrealista, tele bonyolult szimbólumrendszerekkel. Olyan alapvető nőiséghez kapcsolódó tabutémákról is festett, mint a meddőség – ugyanis Rivérával közös gyermekükkel Kahlo gerincbetegsége miatt elvetélt, és többé nem is eshetett teherbe – ezek a témák a ’30-as évek környékén igen kényesnek számítottak. Sokan többek között ezért is tartják számon Kahlot a feminizmus egyik oszlopaként világszerte.
A kiállítás célja az, hogy végre átfogó képet adjon az európai közönség számára a festőnő szinte teljes meglévő munkásságát bemutatva. A tárlaton nem csupán a művésznő festményei és rajzai lesznek megtalálhatóak, hanem családi és fotográfusok által készített portréfotók, olyanok is, melyeket nem láthatott még a nagyközönség. Sőt egy eddig soha nem látott festmény is előkerült, mely az Önarckép egy napraforgó közepében címet kapta és Frida halála előtti utolsó művének tulajdonítják.