Nappali

2009. 11. 26.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Az előbbi kérdések abban játszanak szerepet, hogy az egyes használati funkcióknak milyen jelentőségű és mekkora teret biztosítsunk. Ez akár azt is jelentheti, például mennyi konnektort helyezzünk el a falakon a különböző elektronikai berendezések miatt. Sokan használják például dolgozó szobának is nappalijukat, mások viszont szívesen rendeznek benne póker partikat. Tehát azt kell elérnünk, hogy megfeleljen a közösségi térnek, de közben kényelmes is legyen a lakásunk központja.

Általában a családi kupaktanácsok, baráti vendéglátások és minden egyéb, kisebb-nagyobb társadalmi élet mellett a pihenést is szolgálja ez a helyiség. Éppen ezért a lakásokban mindig igyekeznek középpontba elhelyezni. Fontos tehát, hogy könnyen be tudjunk lépni ebbe a helyiségbe a legjobb, ha minden szobából könnyen meg tudjuk közelíteni. A színek és burkolatok megválasztásakor különösen figyelembe kell vennünk,  hogy mennyi természetes fény áramlik be, mekkorák az ablakok és milyen fekvésű a szoba.

Ha a nagy ablakok és a sok fény nem adatott meg, semmiképpen ne rontsunk a helyzeten azzal, hogy sötét falakat, vagy burkolatot választunk. A fehér szín bár kényes, de örökké divatos és elegáns marad. Ha nagyon ragaszkodunk a merészebb színekhez, feldobhatjuk feltűnő textíliákkal, függönnyel, párnával, kárpittal. A kivitelezésnél manapság sokan használnak a falon elhelyezett téglaköveket és különböző kőtáblákat. Ezek a fali burkolatok nagyon mutatósak és feldobnak akár egy egyszerűbb berendezésű szobát is.

A bútorzatnál adódnak alap darabok, amelyek nem hiányozhatnak. Ezekre a tárgyakra különösen oda kell figyelnünk, hogy ne lőjünk mellé. A legfontosabb talán a kanapé, aminek kiválasztásánál természetesen az egyik fő szempont, hogy kényelmes legyen. Ehhez érdemes egy mély ülő felülettel és magas támlával rendelkező darabot választani. Praktikusak az U vagy L alakú formák, hiszen többen le tudnak ülni rájuk, mint a sima kettes hármas megoldásokra. Tévhit az, hogy kis szobába csak a kis, heverő típusú kanapék megfelelőek. Egyes ilyen darabok ugyanis még jobban összenyomják a teret.

A másik alap darab a dohányzóasztal, amely nem feltétlenül a cigaretta és a hamutál tárolására szolgál manapság, hanem általános tartófelület poharak, újságok, távirányítók számára. Erre külön recept nem létezik, hiszen mindenki a saját ízlésének megfelelőt kell, hogy válasszon. Amire oda lehet figyelni, hogy ne legyen túl nagy, de olyan mini méretű se, amelyiken semmi nem fér el.

Mivel a tv-nek is általában helyet ad ez a helyiség, központi kérdés, hol helyezzük el. Jelenleg a különböző sík képernyős tv-k hódítanak teret, amik praktikusan kisebb helyet is foglalnak el. Vigyázzunk azonban a képátló megválasztásánál, hiába tehetjük meg, hogy nagy méretekkel rendelkezőt választunk, ha túl közel helyezzük el. Így hamar elfárad a szemünk és akár még fejfájást is okozhat. Alapvető szabály, ha ablakkal szembe tesszük a tv-t a fény elsötétíti a képet, így ezt kerüljük el! A mesterséges fényeknél érdemes a nappali egyes funkcióira odafigyelni. Kiemelhetünk például dísztárgyakat, vagy sarkokat. Már sok trükk is létezik a különböző rejtett világításokra is, amikkel hangulatosabbá, „többarcúvá” tudjuk tenni ezt a helyiséget.

Stílusokat tekintve három meghatározó irányzatot különböztethetünk meg. A rusztikus stílusú nappalikban találhatunk népies motívumokat, akár a magyar, vagy afrikai kultúrából, de ide tartozik például a manapság annyira kedvelt mediterrán stílus is. A legmodernebb nappalikban kevés a bútor, a minimalista elrendezés az uralkodó, de találhatunk skandináv elemeket, retró darabokat, és kortárs berendezési tárgyakat is. A harmadik irányzat eklektikus stílus, vagyis  amikor a különböző egzotikus darabokat vegyítjük más stílusokkal, ezzel azonban óvatosan kísérletezgessünk!

Képek forrása: flickr.com

Kapcsolódó anyagok:

$$5138$$

$$5137$$

$$5211$$



Szerző

donna.hu



Scroll to Top